Laser nebo pulzní světlo IPL - co je lepši?

Porovnání epilace pulzním světlem IPL a laserem:

Efektivita epilace

Obě metody fotoepilace dosahují obdobných výsledků. Při správném použití je u obou metod většina chloupků odstraněna trvale.

Univerzálnost

Laser emituje pouze jednu (někdy dvě) vlnové délky světla. Pro epilaci různých fototypů jsou vhodné různé vlnové délky. Při epilaci laserem musíte tedy dopředu znát svůj fototyp, a poté zvolit vhodný typ laseru. Druhy lékařských a kosmetických laserů jsou popsány v našem článku: laserová epilace. Upozorňujeme, že některé druhy laserů jsou pro epilaci zcela nevhodné nebo se pro epilaci již nepoužívají (jelikož jsou neefektivní nebo nebezpečné pro některé druhy pleti). Přesto je možné, že je některá kosmetická studia stále nabízejí.

IPL přístroj emituje pulzní světlo v širším spektru vlnových délek vhodných pro epilaci všech fototypů. Je tedy univerzálně použitelný pro všechny fototypy.

Velikost ozářeného místa

Toto je velmi důležitý parametr, protože se od něho odvíjí výsledná cena ošetření. Lasery mají obecně plochu ozářeného místa menší. Například diodový laser DepilightJETT1 má velikost ozářené stopy 9x9 mm = 0.81 cm2. Velikost ozářené plochy IPL SensaLite je 45.8 x 10.8 mm = 4.95 cm2. Cena za jeden záblesk je přitom obdobná.

Rizika popálení a poškození kůže

Pokud jsou přístroje obsluhovány kvalifikovaně, jsou obě metody (epilace pulzním světlem IPL i epilace laserová) velmi bezpečné. V případě nešikovné či nekvalifikované obsluhy jsou při použití laserů rizika poškození kůže větší než při použití IPL. Světlo emitované laserem může totiž dosáhnout poměrně značných světelných toků. Že by Vás laser pořezal se ale bát nemusíte - laserové skalpely jsou konstruovány trochu jinak než laserové epilační přistroje. U IPL přístroje pak můžete být v klidu úplně. Konstrukčně je IPL přístroj vlastně jen hodně silný fotoblesk (stejně jako u fotoblesku je zdrojem světla xenonová výbojka). U přístroje SensaLite IPL je navíc maximální intenzita světla omezena softwarově, takže i při nešikovné manipulaci obsluhy nemůže dojít k poškození kůže.