IPL SensaLite - přístroj na epilaci intenzivním pulzním světlem

Co je to IPL?

IPL (v angličtině Intense Pulsed Light) znamená intenzivní pulzní světlo. V současnosti je to nejčastěji používaná metoda pro trvalé odstraňování chloupků a omlazení pokožky (foto-rejuvenaci). Silný světelný zdroj IPL přístroje vysílá velmi krátké a intenzivní světelné pulzy, které se v pokožce přeměňují na teplo. Použitím speciálních nástavců (filtrů) získáme požadované spektrum vlnových délek vhodné pro určitý druh léčby.

Druhy ošetření, pro něž je IPL SensaLite vhodný:

Trvalá epilace - trvalé odstranění chloupků

Lidská pokožka obsahuje tmavé barvivo melanin. Jeho největší koncentrace je ve vlasových cibulkách. Světelný puls IPL přístroje pronikne do horní vrstvy pokožky a zasáhne vlasovou cibulku. Většina světelné enegie je pak melaninem pohlcena a přeměněna na energii tepelnou. Protože nejvíce melaninu je právě ve vlasové cibulce, je vlasová cibulka krátkodobě ohřáta na teplotu okolo 70 stupňů, a takto zničena. Naproti tomu okolní tkáň, která obsahuje melaninu výrazně méně, zůstane nepoškozena. Díky volbě vhodného spektra vlnových délek nepronikne světlo do hlubších vrstev pokožky a zasáhne pouze tu část pokožky obsahující vlasové cibulky. Pomocí IPL SensaLite je možné odstranit chloupky ze všech typů pokožky. Dociluje se toho vhodným nastavením parametrů přístroje (intenzita záblesku, počet a délka sub-pulzů, počet opakování cyklu sub-pulzů). Pro každý typ pleti jsou vhodné jiné hodnoty. Světelné spektrum, které je používáno pro trvalou epilaci je 700-950 nm.

Ostranění pigmentových skvrn

Odstranění pigmentových skvrn funguje na stejném principu jako odstranění chloupků. Světelný puls je pohlcen barvivem melaninem obsaženým v pigmentové skvrně. Tkáň pigmentové kvrny je takto krátkodobě zahřáta na vysokou teplotu a zničena. Pro tento druh zákroku se používá nástavec se světelným spektrum 700-950 nm.

Omlazení pokožky - fotorejuvenace

Při ošetření pokožky pulzním světlem dochází k zajímavému jevu - zmnožení kolagenových vláken ve vrchní vrstvě pokožky. Protože kolagen je bílkovina zodpovědná za pružnost a elastičnost pokožky, dochází k přirozenému omlazení pokožky. Pokožka se vypne a drobné vrásky zmizí. Vzhled pleti je pak zdravější a mladistvější. Pro tento druh zákroku je nejvhodnější světelné spektrum 560-950 nm. K fotorejuvenaci ale dochází přirozeně i při ostatních druzích ošetření IPL (např. IPL epilaci), takže omlazení pokožky je příjemným bonusem při každém IPL zákroku.

Odstranění žilek

Pulzní světlo emitované IPL přístrojem je též dobře pohlcováno barvivem hemoglobinem obsaženým v krvi. Světlo proniká do tenoučké povrchové vrstvy kůže, v níž se často nacházejí drobné a dobře viditelné žilky - tzv. metličky. Při ošetření IPL pulzním světlem jsou metličky zahřáty na vysokou teplotu a zničeny. Pro odstranění žilek se používá světlo s vlnovými délkami 560-950 nm.

Léčba aktivního akné

Bakterie způsobující akné obsahují ve svých buňkách barvivo. Toho lze využít k jejich zničení. Postiženou pokožku ošetříme pulzním světlem vhodných vlnových délek, které jsou tímto druhem barviva dobře pohlcovány. Světelná energie se přemění na teplo a bakterie zahubí. Pro léčbu aktivního akné se používá nástavec s vlnovými délkami 400-700 nm.

Technické parametry přístroje IPL SensaLite:

 • Přístroj IPL SensaLite je navržen a schválen pro medicínské použití a splňuje všechny stanovené podmínky pro lékařská vybavení. SensaLite IPL používají lékaři, kožní terapeuti, odborníci na kosmetiku a všichni, kdo jsou vyškoleni kvalifikovaným odborníkem IPL.
 • Velikost ošetřeného místa na jeden záblesk: 45.8 x 10.8 mm = 4.95 cm2.
 • Zabudované chlazení ručního nástavce cirkulující vodou eliminuje riziko popálení pokožky.
 • 3 výměnné nástavce na jednotlivé druhy ošetření:
  • 700-950 nm: epilace, odstranění pigmentových skvrn,
  • 560-950 nm: omlazování pokožky - rejuvenace, odstranění žilek,
  • 400-700 nm: léčba aktivního akné.
 • Světelné spektrum: 400-950 nm.
 • Intenzita světelné energie: 3-36 J/cm2.
 • Jeden záblesk se může skládat až z 12ti sub-pulzů.
 • Délka jednotlivých sub-pulzů: 4-6 ms.
 • Počet opakováni cyklu sub-pulzů: 1-3.

Přístroj IPL SensaLite:

Přístroj IPL SensaLite na epilaci pulzním světlem