HRT a epilace

Je lépe s epilací začít před nebo po zahájení hormonální terapie?

HRT (hormone replacement therapy) je termín, který dobře znají naši transsexuální klienti. Často kladená otázka zní: "Je lépe začít s epilací před nebo po zahájení hormonální terapie?"

Na tuto otázku bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Po zahájení HRT dojde u MtF samovolně k částečné redukci tělesného ochlupení. Chloupky rostou pomaleji, je jich méně, jsou slabší, a často výrazně zesvětlají. Díky tomu někdy vůbec není potřeba chloupky z některých částí těla odstraňovat, což snižuje celkové náklady na epilaci.

Na druhou stranu světlejší chloupky mohou být nevýhodou. Epilace pulzním světlem IPL nebo laserem je totiž mnohem efektivnější u chloupků tmavších. Pokud chloupky zcela ztratí pigment (což se někdy stává), tak je fotoepilací (IPL, laser) neodstraníme vůbec.

Přestanou po HRT růst vousy?

Další často kladená otázka. Odpověd je opět velmi individuální. U velmi mladých MtF někdy dojde k téměř úplnému zastavení růstu vousů. Je to ale spíše výjimka než pravidlo. Vousy jsou navíc chloupky, které nejméně reagují na změněné hladiny hormonů během HRT. Je to způsobeno tím, že jakmile je vlasová cibulka těchto tvrdých a odolných chlupů jednou vytvořena, tak je k růstu stimulována i velmi nízkými hladinami testosteronu - i hladinami, které jsou již zcela v souladu s obvyklými hladinami testosteronu v ženském těle. Shrnuto: jakmile již jednou fousy máte, HRT Vám od nich bohužel nepomůže.

HRT a epilace - shrnutí:

  • U vousů nemá smysl čekat na zahájení HRT. Čím dříve je začnete odstraňovat, tím dříve se jich zbavíte.
  • U ostatních chloupků na těle záleží na jejich barvě. Pokud jsou tmavé, tak jich po zahájení HRT bude méně a na epilaci ušetříte. Pokud jsou hodně světlé, tak je tu nebezpečí, že po zahájení HRT vyblednou natolik, že se jich už pomocí pulzního světla IPL nebo laseru nezbavíte.