Jak rostou chloupky

Chloupky rostou na celém povrchu lidského těla s výjimkou dlaní, šlapek, rtů a povrchu očních víček (kromě řas samozřejmně).

Růstové fáze chloupků

Chloupky rostou cyklicky ve třech vývojových fázích. Pak chloupek vypadává a ze stejné vlasové cibulky začíná růst chloupek nový.

1. fáze růstu chloupku - fáze růstová

První fáze je fáze růstová. Chloupek začne růst z vlasové cibulky. Tato fáze u některých chlupů (například u vlasů) trvá až 8 let. (Anglicky se tato fáze nazývá anagen phase.)

2. fáze růstu chloupku - fáze přechodová

V této fázi se vlasová cibulka scvrkne zhruba na 1/6 své původní velikosti a chloupek se od cibulky odpojí. Chloupek tedy již není dále vyživován a je vlastně mrtvý. Nicméně ještě nevypadává - vypadne až později v okamžiku, kdy je neustále se obnovující svrchní vrstvou pokožky vytlačen na povrch. Tato fáze trvá zhruba dva týdny. (Anglicky se tato fáze nazývá catagen phase.)

3. fáze růstu chloupku - fáze klidová

Třetí fáze je fází odpočinku. Scvrknutá vlasová cibulka zůstává nečinná po dobu 1-4 měsíců. (Anglicky se tato fáze nazývá telogen phase.)

Chloupky jsou v různých fázích růstu

Různé chloupky se v daný okamžik nacházejí v různých fázích růstu. Například na hlavě je zhruba 85% vlasů ve fázi růstové a 10% vlasů ve fázi klidové. U ostatních chloupků na těle je v daný okamžik jen asi 10-30% chloupků v růstové fázi. Většina ostatních je ve fázi klidové.

Vlasový kořínek